YAYIN İLKELERİ
Cumartesi, 03 Kasım 2018 10:42

YAYIN İLKELERİ

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Siyasi Bilimler Dergisi/Journal of Political Sciences üç ayda bir yayımlanan uluslararası hakemli akademik-bilimsel dergidir. Dergide başta siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, siyasi tarih, kamu yönetimi, toplum bilimi, iktisat olmak üzere farklı disiplinlerde ve/ya disiplinlerarası akademik ve bilimsel eserler yayınlanır. Derginin dili Türkçe olmakla birlikte diğer dillerde de eserler yayınlanabilir.

Dergi yayın süreci içerisinde ulusal ve uluslararası alan indekslerine dahil olmayı hedeflemektedir.

Siyasi Bilimler Dergisi/Journal of Political Sciences elektronik ortamda yayınlanmakta olup ilke olarak ücretsizdir. Bununla birlikte Türk Siyasi İlimler Derneği’ne bağış yapılarak dergi masraflarına katkı sağlanabilir.

 

YAYIN ESASLARI

Siyasi Bilimler Dergisi’ne gönderilen yazıların özgün, başka bir yerde yayınlanmamış veya yayınlanması amacıyla başka bir yere iletilmemiş olması gereklidir.

Dergiye gönderilen eserlerin yayın koşullarına uygun olarak hazırlanması ve editör/yayın kurulu’na iletilmiş olması gerekir.

Yayına kabul edilen ve/ya yayınlanan makalelerdeki düşünce, görüş, varsayım, sav veya tezler eser sahiplerine aittir dergiye mal edilemez. Yayınlanmak üzere gönderilen eserlerin her türlü etik ve fikri mülkiyet haklarına ilişkin sorumluluğu yazarına aittir. Yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere, akademik etik ve usullere aykırı beyan ve davranış saptandiği takdirde dergi yönetimi bu nitelikteki eserleri değerlendirme sürecine sokmadan reddetme hakkını saklı tutar.

Dergiye gönderilen makaleler hakemlere gönderilmeden önce değerlendirmeye alınarak intihal programlarında taranır ve uygun olmayanlar hakemsürecine alınmadan geri çevrilir. Yayınlanmak üzere gönderilen çalışmalar editörler ve yayın kurulunun ön incelemesinden sonra ilgili alanda/konuda çalışmaları bulunan iki hakeme gönderilerek dergi yayın esaslarına uygun olup olmadığını değerlendirmeleri istenir. Hakemlerin değerlendirmelerinin her ikisinin de olumlu olması durumunda Yayın Kurulu çalışmayı yeniden değerlendirir ve yayına kabul edilen eserler yayın takvimine ve sayı içeriğine göre sıraya konulur. Hakemlerden birinin olumsuz görüş bildirmesi durumunda eser değerlendirilmek üzere üçüncü bir hakeme gönderilerek görüş istenir. Üçüncü hakemin görüşünün de olumlu olması durumunda eser değerlendirme-yayın sürecine alınır. 

Gönderilen makalelerin yayımlanması uygun görüldüğü takdirde tüm yayın hakları Siyasi Bilimler Dergisi’ne aittir. Yayınlanan yazılardan alıntı yapılması halinde kaynak belirtilmesi zorunludur. Yazının tamamının kullanılması derginin iznine bağlıdır.

Dergiye gönderilen yazılar, yayımlansın veya yayımlanmasın iade edilmezler.

 

Okunma 62 kez

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

S5 Box